Thursday afternoon was the perfect opportunity for students at Kindersley Composite School to shine. The school hosted their KCS Awards Ceremony to recognize those students whom have excelled in various fields throughout the school year.
The ceremonies started at 1:45 PM, and recipients were asked to arrive in semi-formal attire.
Students, family members, staff, and other members of the community were present for the awards show. After the recipients were recognized and received their awards, photos were taken to capture their moment of excellency.
A perfect way to celebrate the skills and talents of Kindersley's high school students as the end of the 2015-2016 draws nearer, and grade 12 students prepare for graduation and the next steps of their lives.
Below the photos is the full list of award winners from this year's awards ceremony.
Kobras Awards Winners for 2015-2016:
Volleyball
Jr. Girls Team– Kimberley Froese
- MVP - Brittany Allen
- Most Improved - Kaylea Resch
- Most Sportsmanlike- Katherine Brewer & Ashlyn Torrens
Sr. Girls ‘A’ Team- Amanda Fast & Jenn Peardon
- MVP- Kendra Kirtzinger
- Most Improved- Kelly Cooke
- Most Dedicated- Stephanie Cupples
Sr. Girls ‘B’ Team – Dena Delday & Sarah Couch
- MVP – Madison Olson
- Most Improved- Jessica Knutson
Sr. Boys Team- Lindsay Johnson
- MVP- Colton Leismeister
- Most Improved- Jan Aranillo
Basketball
Jr. Girls Team – Jackie Wagner, Eugene Bucko, Taylor Retterath, Stephanie Cupples, Kristin Kosolofski
- MVP- Brittany Allen
- Most Dedicated – Caitlin Elliott
- Most Improved – Emily Polsfut
- Pride, Hustle, Desire- Ashlyn Torrens
Jr. Boys – Angy Johnson, Tavis Lehman, Dagen Armstrong
- Top Guard/Scorer- Myles Pokolm
- Top Forward/Rebounder- Jan Aranillo
- Most Improved- Matthew Janowski
- Heart & Hustle- Tyler Heck
Sr. Girls – Josh Parry
- Most Dedicated- Dakota Retterath
- Most Improved- Tessa Sautner
- MVP- Shayla Olafson
Sr. Boys – Jason Hankewich
- Most Valuable Player - Dagen Armstrong
- Rookie of the Year Award – Jakob Swalm
- Adam Hammel Memorial Award Most Improved Player- Ryan Olivier
Football – Tavis Lehman, Blain Hilbig
- Most Valuable Player – Mark Hebert
- Most Improved Player- Dallas McGrath
- Jr Member – Matthew Kovlaske
Curling – Colleen Oscar-Swan
Juniors: MVP - Ashlyn Torrens
- Most Improved- Brittany Allen
- Most Dedicated- Caitlin Elliott
Seniors: MVP- Travis Smith & Blair Gilmour
- Most Improved- Sheldon Cannon
- Most Dedicated- Sean Cey
Cross Country – Kelsey Connor & Adina Coles
- Junior- Katherine Sawatzky
- Senior- Matthew Dobbin
Track and Field – Jill Martin-Ament, Kelsey Connor, Adina Coles, Maureen Dobbin
- Jr- Andrew Hawes
- Midget- Tyler Heck
- Sr- Matthew Dobbin
Jr. Badminton- Lindsay Johnson, Eugene Bucko, Cody Smith
- MVP- Coady Bailey & Joel McGrath
- Most Dedicated- Vincent Salvador & Connor Dionne
Sr. Badmintion- Cody Smith, Eugene Bucko, Lindsay Johnson
- MVP – Colton Leismeister & Kelly Cooke
- Most Improved- Dylan Francis
- Most Dedicated- Luke Tremblay
Golf – Dave Luukkonen
- Senior- Jarret Reichert
- Junior- Kyler Cote
Kobra Athlete of the Year- Angy Johnson
- Female Junior – Brittany Allen
- Female Senior- Kelly Cooke
- Male Junior- Joel McGrath
- Male Senior- Kent Hanna & Sheldon Cannon
SLC Award of Merit: Shaye Bauml
- Shayla Olafson
- Jillian McArthur
Drama- Dave Luukkonen
- Outstanding Member- Michelle Wooldridge]
Yearbook – Tami Reichert, Annette Enns-Wind, Lisa Herman, Lisa Padberg
- Most Dedicated Member- Rebecca McLean
- Most Creative Member- Emily Leismeister
KCS Band Awards – Colleen Oscar-Swan
- Grade 9 – Caitlin Elliott
- Grade 10 – Nicole Hebert
- Grade 11 – Desiree Thompson
- Grade 12 – Mark Hebert
KCS Visual Art Award:
- Jackie Wagner
- Emily Leismeister
Governor General Award 2015 – Blain Hilbig
- Megan Fries
Spirit of KCS Awards – Deavin Vanthuyne
- Grade 9 - Briana McBride
- Grade 10 - Jillian McArthur
- Grade 11 - Madison Olson
- Grade 12 - Carmela Sacramento
Gloria Clark-Hayden Awards- Tami Reichert
- Jr – Ashlyn Torrens
- Sr - John Enns-Wind
Susan Thibert Awards – Erin Pincemin
- Jr.- Shayla Olafson
- Sr. – Sheldon Cannon
School & Community Council Academic Achievement Awards- Cheryl Glass
(90% and over in their top 8 classes)
Grade 10 - Jessie Hubenig, Keely Klein, Kelsey Klein, Shayla Olafson, Tessa Sautner,
Emily Sproule, Erica Triffo
Grade 11- John Enns-Wind, Brooke Fries, Mallory Fries, Shalyn Kennedy, Julie Livingstone,
Madison Olson, Luke Tremblay, Tabitha Wiebe, Chelsey Zacharias
Grade 12- Sheldon Cannon, Heath Dionne, Regan Galbraith, Kolby Johnson, Brenna Triffo,
Payton Walde